Programme (subject to amendment)

09:00 Registration and coffee
 
   
09:30 Welcome by the Wood Technology Group Chair
Graham Ormondroyd, Bangor University
   
09:35 Keynote: Matthew Caldwell and Natasha Watson,  Buro Happold

Current challenges to the practising timber engineer

 
10:05 - 11:05 Session 1: Structures and Structural Elements
   
     
  10:05 George Fereday, London Metropolitan University

Home Grown Cabin – regenerative, sustainable and demountable timber construction using green sweet chestnut coppice and diseased ash

     
  10:25 Ben Brown, Pete Walker and Mark Evernden, University of Bath

Experimental investigation of glulam beams reinforced with curved steel bars for flexural and shear stiffening

     
  10:45 Alicja Przystup, Thomas Reynolds adn Thomas Tannert, Edinburgh University and University of Northern British Columbia, Canada

Development of component test method for catenary action activation in mass timber floors as a step towards performance-based robustness design

 
   
11:05 Refreshments and networking
 
 
11:30 - 12:55 Session 2: From Cells to Properties
   
  11:30 Martin Bridge, University College London

Dendrochronology in the UK

     
  11:50 Dan Ridley-Ellis, Edinburgh Napier University

An update on timber strength grading in the UK and Europe

       
  12:10 Marlene Cramer, Dan Ridley-Ellis, Edinburgh Napier University

Strength grading hardwoods and difficult woods

 
 
12:55 Lunch and networking
 
       
13:45 - 15:25 Session 3: Innovation, Environmental Credentials & Circular Economy
       
  13:45 Elkin Pianim (Ketekrachi Timber)
 
       
  14:05 Callum Hill, JCH Industrial Ecology

Wood modification – is it worth it?

     
  14:25 Graham Ormondroyd, Simon Curling, Bangor University

Transformation of foundation industries - are there implications for the timber industry?

       
  14:45 Wenchen Dong, Colin Rose, Julija A Stegemann, University College London

Strength and stiffness assessment of cross-laminated secondary timber (CLST)

     
  15:05 Morwenna Spear, Bangor University

Timber and carbon for corporate reporting: can we declare stored carbon, substitution benefits, or both?

 
 
15:25 Refreshments and networking
 
       
15:50 - 17:10 Session 4: Timber Treatments & Wood Modification
       
  15:50 Dennis Jones, Chia-Feng Lin, Olov Karlsson, Dick Sandberg, Luleå University of Technology, Sweden

Encapsulation of fire retardants in wood modification processes – an overview of recent activities at Lulea University of Technology

     
  16:10 Carlo Kupfernagel, Morwenna Spear, Andy Pitman, Graham Ormondroyd, Bangor University and RSK

Effects of process variables on wood modification with PF-resin

       
  16:30 Andy Pitman, RSK

The challenges with drying resin impregnated wood

     
  16:50 Sam HoldsworthTWI

Branching out – how friction welding could revolutionise the mass timber industry 

 
 
17:10
 
Closing Remarks
Graham Ormondroyd, Bangor University
 
 
17:15 End of Conference