Outstanding Service Awards

In recognition of achievement and commitment through an Institute's Local Society.

Outstanding Service Awards

Up to 6 awards are presented annually in recognition of achievement and commitment that has not been acknowledged elsewhere.

Main criteria

  • The nominee must have made a significant contribution to the Institute of outstanding prolonged nature (of at least 8 years), through a Local Society.
  • The nominee must be a member of the Institute, irrespective of grade.
  • The nominee will not have received another award recognising service to the Institute.

The award comprises of a certificate and a year's free membership, and is presented at a Local Society event within the recipient's region.

Award judging

Nominations for the Outstanding Service Awards are judged by the Local Affairs Committee.

Past winners

2021
David Baker (MPG)
Jeremy Plimmer (EMPkgS)
Martin Tuffs (EMMS)
Rod Stace (SMMMI)
Alan Dickson (IOM3 WA) 

2020
Ian Purdie (MIS)
Julian Spears (WestIMM)
Paul Griffin (MinSouth)

2019
Sue Parker (CIE)
Mike Chapman (ICTa NS)

2018
Dr Barry Job CBE Ceng FIMMM (WestIMM)

2017
Nick Eastwood (MinSouth)

2016
Andew Carp (ICTa NS)
Christine Blackmore (WestIMM)
Clive Hallett (MinSouth)
James Wishart (MIS)

2015
Geoffrey Hammond (MinSouth)
Laurence Wilshire (WEMMA)
Chris Turner (EMPkgS)

2014
Pat Fotster (CorIE)
Allan Thomson (MIS)
Gary Critchlow (EMMS)
Steve Andrews (EMMS)

2013
Richard Ball (WEMMA)

2012
Gavin Bowyer (MinSouth)
John Wilcox (SAM)
Colin Hindle (SPRA)
Clive Fenn (MPG)
Gary Ogden (MPG)

2011
Tony Brewis (MinSouth)
Jan Czerski (MPG)
Barry Jones (LSEPkgS)
Sue Panteny (MPRG)
Stuart Patrick (MPG)

2010
Mike Beeson (MPRG)
Dave Evetts (EMMS)
Charlie Geddes (SPRA)
David Seath (MIS)
Robert Walker (NDMS)

2009
Albert Attwood (MPRG)
Tony Hesp (IOM3 South Africa)
Carmel O'Donohue (ISPG)
Stuart Porthouse (NEIMME)

2008
Eric Ivison (MSC)
Matthew Philip (SEPRG)
David Smalley (EMPkgS)
Derek Watson (TWMS)

2007
Alan Baxter (MinSouth)
Ken Forsdyke (SWPG)
Stan Morrell (TPA)
Steve Pye (MPkgS)
Martin Wall (OMS)

2006
Jonathan James (SWMA)
George Burke (NEIMME)
Ted Darby (EMMS)
Jeff Gibbon (SWPG)

2005
Andy Crangle (NMG)
Alan Guthrie (NDMS)
Charles Tidswell (MPG)